تبلیغات
کانون قرآن و عترت دانشکده توانبخشی علوم پزشکی تهران - جرعه ای از سوره ی مبارکه ماعون...
تاریخ : جمعه 3 مهر 1394 | 02:23 ب.ظ | نویسنده :

آپلود عکس

یا ارحم الراحمین...

میشه از اعمال و رفتار فهمید که باور ها چیه؟ یعنی اعمال بر اساس باورها ظهور دارن، حالا می خوای بدونی اعمال کسی که دین و روز جزا رو قبول نداره چیه؟ می خوای ویژگی و صفاتش رو بشناسی؟

پس وارد فضای سوره مبارکه ماعون میشیم تا بفهمیم به چه کسی و با چه اعمالی طبق این سوره مبارکه مکذب دین گفته میشه:

(أَ رَءَیْتَ الَّذِى یُكَذِّبُ بِالدِّین‏ )ِ،آیا کسی را که مکذب دین است دیده ای؟! فقط کافی نگاه کنی تا اونو بشناسی ! اون کسی که; یتیم رو با شدت از خودش دور می کنه و حتی جوری رفتار می کنه که یتیم جرات نمی کنه طرفش بیاد.یتیم کسی که سرپرست و ولی خودش رو از دست داده، راه رشد خودش رو گم کرده پس نیاز داره که دستش گرفته بشه

... اون کسی که به طعام کردن مسکین تشویق نمی کنه. تشویق کردن یعنی فضا سازی یعنی ایجاد شرایط و موقعیت برای انجام اطعام مسکین، در واقع زمینه و فرهنگ مسکین نوازی رو ایجاد نمیکنه. مسکین کسی که زمین گیر شده(سکن) حتی نمی تونه خودش قدم پیش بذاره تا نیازش رفع بشه پس حقش اینکه طعام بشه. پس تا اینجا فهمیدیم که از شاخصه دین داری نحوه برخورد با مسکین و یتیم.

...اون نمازگزاری که مورد لعن خداست، چون از نمازش غافل براش مهم نیست نمازش اول وقت باشه، با حضور قلب باشه، قضا نشه و...نمازش آلوده به ریاست ، ظاهر و باطنش یکی نیست.ظاهرش نماز ولی باطنش بدون توجه به خداست، باطنش کمک به مسکین و یتیم نداره، رفع فقر و مسکنت از جامعه نداره. نماز گزاری که از رسیدن حداقل امکانات زندگی مادی و معنوی(مثلا:اسباب رسیدن به امام رو سلب می کنن) به بقیه جلوگیری می کنن(منع ماعون).

خدا که نماز رو نشونه ارتباط بنده با خودش می دونه، اونو در وابستگی کامل با ارتباط با بقیه افراد جامعه معرفی کرده .

پس لازم انسان در هر مرتبه ای که قرار داره نسبت به بقیه چه از لحاظ مادی چه معنوی دست گیری کنه و براش مهم باشه که هیچ کس جا نمونه وهمه با هم بتونن حرکت کنن.

رسیدگی به احوال بندگان خدا معیاری در قرب یا بعد انسان از خدا و دین خداست. که این سوره هشداری به دینداراست که مبادا با غفلت ازموانع و آسیب های مطرح شده، در زمره مکذبان دین قرار بگیرن.

با توجه به سوره مبارکه ماعون:

1.با تفحص در اطراف خود افراد نیازمند را شناسایی کرده و برای برطرف کردن ناتوانی آنها تشویق و زمینه سازی کنیم.
پیشنهاد می شود ابتدا نیازمندی های مادی در نظر گرفته شود و پس از موفقیت نسبی نیازهای معنوی اطرافیان را مورد توجه قرار دهیم.

2.سعی کنیم وسایلی که نیازی به آن نداریم را به دیگران هدیه کنیم.این موضوع منافاتی با آیه "انفقوا مما تحبون" ندارد، زیرا بسیاری از لوازم و وسایلی که دوستشان داریم ممکن است برای ما بدون استفاده باشد. در عین حال وسایلی که برای ما مصرفی ندارد ممکن است بتواند نیاز دیگران را برطرف کند.

3.با مطالعه هفتگی بخش هایی از یک کتاب درباره اسرار نماز، هرهفته حضور قلب خود را بیشتر کنیم.
همچنین سعی کنیم برای تقویت توجه به نماز، قبل از هر نماز صدقه ای ولو اندک کنار گذاریم.

فَذلِکَ الَّذِی یَدُعُّ الْیَتِیمَ .......
امام حسن عسکری علیه السلام فرمودند: شدیدتر از یتیم جداشده از پدر، یتیمی است که از امامش جدا شده‌است و بر وصول به او توانایی ندارد، و نمی‌داند که حکمش در آنچه از شرایع دینی که به آن مبتلاست، کدام است. هان هر آن کس از شیعیان ما که عالم به علوم ماست، این فردی که جاهل به شریعت ما و جداشده از مشاهده ماست یتیمی در آغوش اوست، هان هر آن کس که او را هدایت نماید و راهنمایی کند و شریعت ما را به او بیاموزد در رفیق اعلی همراه ماست. پدرم این حدیث را از پدرانش از رسول خدا صلوات علیهم اجمعین برای من نقل فرمود.
التفسیر المنسوب إلى الإمام الحسن العسکری علیه السلام، ص: 338
طبقه بندی: تشکیل کلاس های تدبر در قرآن به منظور استفاده کاربردی از قرآن کریم در زندگی،

  • paper | خرید بک لینک | بک لینک